W nowej części naszego poradnika przedstawimy najpopularniejsze sposoby na wykorzystanie komunikacji SMS w edukacji. Obecnie coraz więcej placówek edukacyjnych, zaczynając od przedszkoli i kończąc na szkołach wyższych, korzysta z tej metody kontaktu z rodzicami, uczniami i studentami. Opiszemy również przykładowe komunikaty wraz z ich zastosowaniem.
Proste w obsłudze SMS-y
Uruchomienie masowej komunikacji SMS jest bardzo proste, nie wymaga instalacji specjalnych programów ani zaawansowanych umiejętności. Wystarczy połączenie z internetem!
Dlatego takie rozwiązanie można z powodzeniem wprowadzić zarówno w niewielkim osiedlowym przedszkolu, jak i w dużej sieci szkół policealnych. Dostęp do systemu jest możliwy również przez aplikację mobilną obsługiwaną z poziomu smartfona lub tabletu.
Czego potrzebujesz do uruchomienia komunikacji SMS?
- komputer z dostępem do internetu;
- baza kontaktów z numerami telefonów zebrana zgodnie z RODO;
- darmowe konto SMSAPI.
Przypomnienia SMS w przedszkolach
Większość z nas odbiera SMS-y szybciej niż wiadomości e-mail, czy sygnały z mediów społecznościowych (potwierdza to nasz raport Komunikacja Marki – Oczekiwania Konsumenta).
Dzieje się tak ponieważ to właśnie telefon jest urządzeniem, za pomocą którego najczęściej się komunikujemy. Dlatego jest to idealne narzędzie do sprawnego informowania grup osób o ważnych wydarzeniach lub wysyłania przypomnień.
Jest to istotne, ponieważ dzieci bardzo często zapominają o przekazaniu rodzicom informacji.
Dyrekcja przedszkola może za pomocą SMS przekazywać powiadomienia, np. o składce na bal maskowy, godzinach wyjazdu i powrotu z wycieczek oraz niezbędnym wyposażeniu dziecka w nadchodzącym „dniu misia” czy o zamknięciu placówki w dni wolne od pracy.
Co więcej, raz wysłana informacja będzie zawsze pod ręką rodzica. Natychmiastowy SMS sprawdzi się także w nagłych sytuacjach. To także dobre narzędzie do szybkiego przekazywania wszelkich informacji o zmianach w funkcjonowaniu żłobka czy przedszkola, a nawet przypomnieniu o płatnościach.
Jesteśmy bardzo zadowoleniu z komunikacji opartej o wiadomości SMS. Podobnie jak rodzice dzieci, którymi się opiekujemy w naszym przedszkolu.
Dla nas to przede wszystkim oszczędność czasu, ponieważ w ważnych sprawach (i nie tylko) nie musimy za każdym razem dzwonić i indywidualnie informować każdego z rodziców o np. nowych zajęciach czy terminach płatności.
Dzięki temu mamy więcej czasu, a tego nigdy za dużo jeśli chodzi o opiekę i edukację dzieci. Rodzice doceniają taką formę komunikacji, ponieważ wiedzą, że otrzymują aktualne informacje, bez konieczności dzwonienia lub pytania.
Anna Stajno – Przedszkole Niepubliczne TIKA
Wiadomości SMS: szkoły, gimnazja, licea
Panel wysyłki SMS pozwala na podzielenie kontaktów w odpowiednie grupy odpowiadające np. danej klasie czy rocznikowi. Pozwala to na prowadzenie skutecznej komunikacji w szkołach zarówno podstawowych, jak i średnich.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można w prosty sposób informować zarówno o sprawach dotyczących jednej klasy, fakultetu czy rocznika oraz całej szkoły.
Wysyłki mogą dotyczyć samej nauki np. zainteresowani rodzice mogą na bieżąco otrzymywać informacje o ocenach ucznia, zbliżających się ważnych testach czy też wywiadówkach i spotkaniach.
Podobnie jak w przypadku przedszkoli, komunikacja SMS może służyć również informowaniu o sprawach organizacyjnych np. dokładnej godzinie powrotu z wycieczki, skróceniu lekcji, czy zmianach i zastępstwach.
Rodzice sami mogą wybrać interesujące ich informacje już podczas zapisywania się bazy. Dla jednych ważne będą wszystkie oceny i postępy w nauce dziecka, innym wystarczą ważne informacje dotyczące jedynie spotkań z nauczycielami czy nagłych wypadków. Przeczytaj więcej na temat funkcji Newsletter SMS.
Od lat wykorzystuję SMS-y w swojej pracy w szkole. Na pewno jest to proste i skuteczne narzędzie, które chwalą przede wszystkim rodzice lubiący wiedzieć co dzieje się z ich dzieckiem i jak przebiega nauka, ale również chcący mieć pewność, że nie omijają ich żadne wydarzenia i istotne informacje.
Wysyłając wiadomości, mam pewność, że odczytają ją wszyscy rodzice. Najlepiej widać to podczas wywiadówek. Jeśli dzień wcześniej wyślę wszystkim rodzicom informację o spotkaniu, to frekwencja jest dużo wyższa, niż wtedy gdy informują o tym sami uczniowie. Jest to dla mnie bardzo istotne w pełnieniu funkcji wychowawcy.
Patrycja Ogonowska – nauczycielka i wychowawczyni
Wiadomości SMS: uczelnie wyższe
Studenci to w ogromnej większość młodzi ludzie, którzy stale korzystają ze swoich smartfonów i telefonów. To w tej grupie najlepiej widać jak skuteczne potrafią być wiadomości SMS. Jeśli według badań, ponad 90% osób odbiera SMS-a w ciągu kilkunastu sekund od chwili ich otrzymania, to wśród osób młodych odsetek ten jest jeszcze wyższy.
System komunikacji SMS dostarczony przez firmę SMSAPI wykorzystujemy przede wszystkim do akcji informacyjnych skierowanych do kandydatów na studia i studentów.
Zastosowanie znalazł przede wszystkim w serwisach rekrutacyjnych i w systemie Wirtualny Dziekanat, gdzie umożliwił nauczycielom akademickim szybki kontakt ze studentami za pomocą SMS-ów wysyłanych do grup studenckich.
Bartłomiej Świech – Szkoła Główna Handlowa
Z powodzeniem wykorzystują to uczelnie zarówno państwowe, jak i prywatne podczas procesów rekrutacyjnych (zarówno promocji kierunków i szkół, ale również rejestracji kandydatów), zmiany w harmonogramie zajęć, godziny rektorskie, ciekawe wydarzenie na uczelni.
Więcej na temat wykorzystania SMS w edukacji
Interesującym przykładem jest skutecznego wykorzystania komunikacji SMS są szczecińskie Juwenalia.
Photo by The Climate Reality Project on Unsplash