Przypadki użycia bramki SMS w aplikacjach mobilnych

Table of Contents

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to metoda zabezpieczania zarządzania tożsamością i dostępem, która wymaga dwóch form identyfikacji w celu uzyskania dostępu do zasobów i danych.

Ważne

2FA umożliwia firmom skuteczne monitorowanie oraz ułatwia ochronę najbardziej narażonych na zagrożenia informacji i sieci.

Dlaczego logowanie dwuskładnikowe jest potrzebne?

Dwuskładnikowe logowanie to jeden z prostszych, a jednocześnie bardzo skutecznych sposobów ochrony użytkowników przed włamaniami na konta, do których może prowadzić np. kradzież danych osobowych.

Wyobraź sobie, że hasło do Twojego konta bankowego zostało skradzione. Przestępca zna Twoje dane logowania i może z nich w każdej chwili skorzystać. Jeśli nie masz włączonego logowania dwuskładnikowego na swoim koncie bankowym, w najgorszym wypadku może dojść do opróżnienia Twojego rachunku z oszczędności.

A co, jeśli aktywowałeś wcześniej uwierzytelnianie dwuskładnikowe? W takim przypadku samo hasło jest dla przestępcy bezużyteczne. Jeśli spróbuje się zalogować na Twoje konto, nie uda mu się to, ponieważ system poprosi o wprowadzenie jednorazowego kodu, który Ty otrzymasz w wiadomości SMS lub inną drogą. Przestępca musiałby mieć również dostęp do Twojego telefonu, aby sfinalizować logowanie.

Logowanie dwuskładnikowe znacząco ogranicza możliwości działania przestępców. Nawet jeśli uzyskają dostęp do cudzych haseł – np. przeprowadzając atak hakerski na firmę lub indywidualnych użytkowników – nie będą mogli tak łatwo z nich skorzystać.

Korzyści z uwierzytelniania 2FA

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) oferuje wiele korzyści. Dzięki 2FA użytkownicy nie muszą nosić ani pobierać generatorów tokenów czy powiązanych z nimi aplikacji. W większości przypadków firmy korzystają z urządzeń mobilnych do weryfikacji tożsamości, wysyłając wiadomości SMS, dzwoniąc lub stosując spersonalizowane metody uwierzytelniania.

Zalety uwierzytelniania 2FA

  • Brak potrzeby używania sprzętowych generatorów tokenów – tradycyjne urządzenia tego typu łatwo się gubią, natomiast nowoczesne technologie uwierzytelniania 2FA są znacznie wygodniejsze.
  • Wyższa skuteczność niż tradycyjne hasła – generatory kodów dostępu są bezpieczniejsze, ponieważ każdy kod jest unikalny i nie można wygenerować dwóch takich samych. To sprawia, że stanowią znacznie trudniejszą przeszkodę dla potencjalnych przestępców.

Dzięki tym funkcjom 2FA stanowi nowoczesne i efektywne rozwiązanie w zakresie ochrony tożsamości oraz danych.

Metody uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA)

Wiadomość SMS 2FA

Najczęściej stosowaną metodą uwierzytelniania dwuskładnikowego jest przesyłanie jednorazowych kodów w wiadomości SMS. Standardowy proces logowania przy użyciu 2FA SMS wygląda wtedy następująco:

  1. Użytkownik loguje się do swojego konta, podając login i hasło.
  2. Na numer telefonu użytkownika zostaje automatycznie wysłana wiadomość SMS z jednorazowym kodem potwierdzającym tożsamość.
  3. Użytkownik wprowadza jednorazowy kod na stronie logowania lub w aplikacji.

W przypadku tej metody użytkownik musi pamiętać swoje hasło oraz mieć dostęp do telefonu komórkowego, by zalogować się do swojego konta. Choć metoda ta jest stosunkowo bezpieczna, ma również pewne wady, które zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Wiadomość e-mail

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą wiadomości e-mail przebiega podobnie jak przy użyciu kodu przesłanego SMS-em. Różnica polega na tym, że jednorazowe hasło zostaje wysłane na adres e-mail użytkownika. Proces wygląda następująco:

  1. Użytkownik loguje się do witryny, podając dane logowania.
  2. Na adres e-mail zostaje wysłany jednorazowy kod.
  3. Użytkownik wprowadza kod na stronie logowania.
ZaletyWady
Prosta i dostępna opcja dla większości użytkownikówDłuższy czas oczekiwania na wiadomość w porównaniu z SMS
Nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacjiUzależnienie od dostępu do sieci komórkowej lub e-maila
Możliwość przechwycenia kodu przez hakerów w przypadku niezabezpieczonej skrzynki e-mailowej
Zalety i wady wiadomości e-mail jako kanału uwierzytelniania dwuskładnikowego

Powiadomienie push

Niektóre usługi, np. Gmail, umożliwiają potwierdzenie tożsamości za pomocą powiadomień push wysyłanych na smartfon. Ta metoda jest wyjątkowo wygodna, ponieważ nie wymaga wprowadzania kodów. Wystarczy odblokować smartfon i zatwierdzić próbę logowania.

Jak włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe?

Włączenie 2FA jest prostym procesem, choć różni się w zależności od platformy. Część z nich ma tę opcję domyślnie włączoną, jednak zazwyczaj należy aktywować ją samodzielnie.

Przykład: jak włączyć 2FA na koncie Google?

  1. Otwórz swoje konto Google.
  2. Wybierz opcję „Bezpieczeństwo”.
  3. W sekcji „Logowanie się w Google” wybierz „Weryfikacja dwuetapowa” i kliknij „Rozpocznij”.
  4. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie.
  5. I to wszystko! Od tej pory dostęp do Twojego konta Google jest dodatkowo zabezpieczony.

Podsumowanie 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to jeden z najprostszych sposobów, aby dodatkowo zabezpieczyć dostęp do dowolnego konta internetowego. Jeśli w swojej aplikacji mobilnej, webowej, sklepie internetowym lub innym systemie potrzebujesz integracji z SMSAPI to zapraszamy do skorzystania ze wsparcia partnera Sysmo.pl – rozwiązania IT, który ma za sobą dziesiątki pomyślnych wdrożeń bramki SMS.

Dobrze Ci radził

Kajetan Zimniak – Założyciel Sysmo.pl

Założyciel Sysmo.pl – Software House tworzącego aplikacje mobilne i webowe dla firm i startupów. Mocno zaangażowany we wdrażaniu oprogramowania optymalizującego procesy biznesowe oraz wprowadzaniu produktów (m.in. aplikacji) na rynek. Ukierunkowany na tworzenie i rozwijanie nowoczesnych systemów, z uwzględnieniem potrzeb użytkowników.